TÜRKİYE’DE YENİ NORMAL’E GEÇİŞ TAKVİMİ – GÜNCELLEME: 21.04.2020

3 gün önce yayınladığım takvimin Whatsapp grupları arasında bu kadar yayılacağını, Tansu Yeğen’in Twitter’dan paylaşacağı aklıma bile gelmezdi. Hal böyle olunca, blog sayfamın trafiği patladı ve 1 ayda gelen tekil ziyaretçi sayısı 1 günde geldi. Aynı şekilde Twitter ve Instagram’daki takipçi sayım hızla arttı.

Birçok kişi tahminlemeyi nasıl yaptığımı ve tabloyu güncel verilerle yeniden hazırlayıp hazırlamayacağımı sormuş. Tahminleme için tek bir model kullanmıyorum. Exponential smoothing ve trend projection modellerine ek olarak artış oranlarının diğer etkenler ile arasındaki ilişkiyi de ölçüyorum. Bu nedenle biraz daha fikir vermesi açısından iyileşen sayılarını da tabloya ekledim.

https://iquantcx.com/wp-content/uploads/2020/04/YeniNormal_20200421.pdf

YeniNormal_20200421

Çalışmada kullanılan veri seti – 25 Nisan verisi dahil olarak güncel (excel)

https://bahadireren.blog/turkiye_coviddata.xlsx

Güzel yorumlar olduğu gibi tahminin çok “iyimser” olduğu eleştirileri de oldu. Öncelikle şunu söylemeliyim; en üst bölümde yer alan liglerin açılış tarihi, okulların açılması gibi tahminler tamamen öznel, yani kişisel fikrim. Ancak rakamlarla ilgili trend ne ise onu gösterdim. Hatta son 2 gündeki vaka sayısının tekrardan 4.000’in üzerine çıkması üzerine bunun gelecek günlere etkisini hesaplayıp 27 Mayıs tahminimi revize ettim.

Ayrıca; kötümser olmanın çok da fayda getirdiğini düşünmüyorum. İnsanların disiplini elden bırakmadan tedbirlere uyarlarsa güzel günlerin daha erken geleceğine inanıyorum.

Sağlıklı günlerin en kısa sürede geri gelmesi dileğiyle.

“TÜRKİYE’DE YENİ NORMAL’E GEÇİŞ TAKVİMİ – GÜNCELLEME: 21.04.2020” hakkında 2 yorum

    1. 25 Nisan verilerini kullandiginizi aciklamissiniz ancak dosya uzerindeki guncelleme bilgisi 21 Nisan gorunuyor. yanlis degerlendirmelere neden olabilecegini dusundum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir