TÜRKİYE’DE YENİ NORMAL’E GEÇİŞ TAKVİMİ – SON GÜNCELLEME: 26.04.2020

ZORUNLU AÇIKLAMA:

23 Nisan tarihinde iyileşen hasta sayısının ilk kez COVID-19 vaka sayısını geçmesi ile birlikte tüm ülkenin geleceğe dair umutları yeşerdi. Aslında bunlar alınan tedbirlerin bir yansıması idi. Bu durum rehavet getirip gevşemek yerine tedbirlere dört elle sarılmanın ve uygulanan sokağa çıkma yasaklarını devam ettirmenin gerekliliğini gösterdi.

İlkini 18 Nisan tarihinde yayınladığımız “TÜRKİYE’DE YENİ NORMAL’E GEÇİŞ TAKVİMİ“nin ardından bir çok mecradan çeşitli yorumlar aldık. Bazıları bunu fazla iyimser bulurken bazıları da daha erken sonuç alabileceğimizi söyledi. Şunu söylemeliyiz ki; bu çalışma tamamen geçmiş verinin analiz edilerek çeşitli istatiksel tahminleme yöntemleri kullanılarak oluşturulmuş bir çalışmadır. Üst kısımda yer alan tahmini noktalar ise çeşitli haber kaynaklarından edinilen izlenimler ile oluşturulan, tamamen subjektif öngörüleri içermektedir.

26 Nisan tarihli verilerin de açıklanması ile birlikte güncellenen tahminimizi aşağıda yayınlıyoruz. Öngörümüz, 21 Mayıs tarihinden itibaren günlük vaka sayısının 100’ün altına düşeceği, bu tarihten sonra normalleşmenin başlayacağı yönündedir. Ancak 24-26 Mayıs tarihlerinin Ramazan Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle bu tarihlerden önce alınacak gevşetme aksiyonlarının virüste yeni bir dalga yaratabileceği düşünülerek “YENİ NORMAL” adı verilen döneme bayram sonrası, 27 Mayıs’ta (ilk tahminle aynı tarih) geçileceğini öngörmekteyiz.

PDF versiyonunu indirmek için tıklayın

Peki “YENİ NORMAL” nedir?

  • İş yerlerinde, toplu mekanlarda (restoran, cami, hava alanı, otogar, otel, okul, çocuk parkı, gösteri alanları vb.) üst düzey sağlık tedbirlerinin ve sosyal mesafe kurallarının bir süre daha (en az 3 ay) devam ettirilmesi,
  • Şehirler arası ve uluslar arası yolculuklardan önce sağlık taramasının zorunlu tutulması, bir süre daha salgının yüksek seyrettiği ülkelerden yolcu kabul edilmemesi,
  • Bazı kurum ve kuruluşlarda maske takmanın bir süre daha zorunlu hale getirilmesi,
  • Hastanelerin salgın hastalıklara özel ayrılmış alanlarda özel hastalara hizmet vermesi,

“TÜRKİYE’DE YENİ NORMAL’E GEÇİŞ TAKVİMİ – SON GÜNCELLEME: 26.04.2020” hakkında 5 yorum

  1. Geri bildirim: TÜRKİYE'DE YENİ NORMAL’E GEÇİŞ TAKVİMİ - SON GÜNCELLEME: 26.04.2020 - Bahadır Eren Blog

  2. Verilerinizin mutlaka bilimsel bir yönü vardır.Bu simülasyonlarla durumu daha iyi anlayabiliyoruz.Umarım herkes tedbiri elden bırakmaz.

  3. Çalışmanızın son güncel halini merak ediyorum.Çalışmayı devam ettiriyorsanız veya yaptıysanız tarafımla paylaşmanız önümüzü görmek ve planlama yapmak adına önemli.Planlama geleceğe dair veya stratejiler için öngörülerimiz için önemli. Rica etsek acaba bu konuda kimseyle paylaşılmayacağı konusunda emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir